Latarnia Morska Gdańsk 
i Kula Czasu 1894

Latarnia Morska Gdańsk i Kula Czasu 1894


Jedna z najpiękniejszych latarń morskich północnej Europy (pozycja geograficzna 54°24'28''N, 18°39'50''E), mierząca 27 metrów wysokości, latarnia została zbudowana w 1893, a oddana do użytku w 1894 roku. Według legendy jest ona bliźniaczką najpiękniejszej latarni morskiej Ameryki – w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą latarnią morską nad Bałtykiem używającą światła elektrycznego.

Latarnia jednocześnie była wieżą pilotów portowych i mieściła na swym szczycie niezwykły instrument jakim była kula czasu. Tak jak w Greenwich w Anglii, podniesienie i spadek kuli w każde południe pozwalał kapitanom statków stojących na redzie portu na dokładne nastawianie ich chronometrów okrętowych, co z kolei było niezbędne do późniejszego dokładnego określania położenia statku (a dokładniej jego długości geograficznej) na otwartym morzu.

Latarnia morska Gdańsk Nowy Port przeszła do historii światowej, gdy 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rano Niemcy strzałami z niej to właśnie w kierunku położonego po drugiej stronie Martwej Wisły polskiego Westerplatte rozpoczęli drugą wojnę światową, wojnę która pochłonęła 55 milionów ofiar. Trzy minuty później, o godzinie 4:48, pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzeliwanie polskiej placówki.

W 1984 roku, kiedy oddano do użytku nową, bardziej nowoczesną latarnię morską w gdańskim Porcie Północnym, latarnię w Nowym Porcie wygaszono, opuszczono i zapomniano. Dopiero w 2001 roku Polak mieszkający od lat w Kanadzie, pasjonat latarń morskich, wykupił ją od skarbu państwa i po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych i konserwatorskich udostępnił w 2004 roku ten zabytek techniki, historii i kultury szerokiej publiczności jako muzeum. Podziwiać można jej piękną, oryginalną architekturę, a w jej wnętrzu pięknie zachowane stare historyczne urządzenia optyczne i elektryczne oraz wspaniałą wystawę najpiękniejszych latarń morskich świata.

Następnie w 2008 roku jej sławna XIX-wieczna kula czasu została zrekonstruowana i obecnie pokazuje codziennie czas o godzinach 12, 14, 16 i 18-tej, z dokładnością 1 sekundy kumulowanego błędu na 200 tysięcy lat!

Dziś latarnia morska Gdańsk Nowy Port jest często określana jako najpiękniejsza, najciekawsza i najlepiej utrzymana latarnia morska polskiego wybrzeża. Na dowód tego w 2010 roku wygrała ona ogólnopolski konkurs Generalnego Konserwatora Zabytków na "Zabytek Zadbany".

Jedno z magicznych miejsc Gdańska, które koniecznie trzeba zobaczyć !

Zwiedzanie Latarni Morskiej w 2015 roku:

  • od 1 maja do 31 sierpnia czynne codziennie w godzinach 10 – 19
  • od 1 września do 18 września czynne  codziennie w godzinach 10 - 17